Futja e manave të aronia.

Paralajmërim për superushqim! A e dini se një nga manaferrat më të shëndetshëm në botë mund të rritet në oborrin tuaj? Sapo vizitova Melissa’s Produce në qendër të Los Anxhelosit dhe zbulova Aronia Berries. Cili është ky ushqim misterioz? Lexoni për të zbuluar pse duhet ta hani atë dhe si t’i përfshini ato në dietën tuaj.

Aronia Berries (të quajtura edhe arra buke të zeza) janë vendas në Amerikën e Veriut. Ata rriten në shkurre gjetherënëse kryesisht në Midwest, gjë që u jep atyre përfitimin e shtuar të të paturit një gjurmë me karbon të ulët. Këto manaferra janë paksa astringjente nëse i hani të freskëta. Por në formën e tyre të tharë, Aronia Berries janë të ëmbla, pak tanike, si një rrymë ose rrush i thatë. Ato janë sa madhësia e një boronicë të thatë.

Përfitimet shëndetësore të manave të aronia.

Aspekti më emocionues në lidhje me këtë kokrra të kuqe është niveli i lartë i polifenoleve: mikroelementë që rrjedhin nga ushqime me bazë bimore që janë të mbushura me antioksidantë. Në një studim ku shkencëtarët analizuan 143 mostra të ndryshme të bimëve për polifenole, përmbajtja më e lartë e këtyre përbërjeve u gjet në to.

Sipas Medical News Today, një sërë studimesh kanë treguar se Aronia Berries kanë shumë përfitime të mundshme shëndetësore. Këto përfshijnë frenimin e rritjes së qelizave kancerogjene, zvogëlimin e inflamacionit që lidhet me diabetin, zvogëlimin e dëmtimit të mëlçisë dhe mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës. Për më tepër, ato përmbajnë gjithashtu vitamina dhe minerale jetike si zinku, magnezi, hekuri dhe vitaminat C, B dhe K.

Gatimi me manaferrat e aronisë.

Si duhet t’i përfshini këto manaferra të bukura në dietën tuaj të përditshme? Unë rekomandoj të filloni t’i përdorni ato si dëshironi ndonjë frutë të thatë. Së pari, përzieni ato në miellin e tërshërës ose kosin tuaj në mëngjes. Për më tepër, ato ofrojnë një shpërthim të këndshëm shije në sallata dhe pjata të tjera me perime. Më në fund, mund t’i përzieni me orizin tuaj për aromë të shtuar, ose edhe t’i shtoni në një kerri.


Këtu janë disa ide për produktet shtëpiake të aronisë:

https://aroniafarm.net/sq/receta-manaferrash-aronia/

A keni ngrënë ndonjëherë Aronia Berries? Më tregoni se si ju pëlqen t’i përdorni ato në komente.

Nëse dëshironi të krijoni plantacionin tuaj, hidhni një vështrim në ofertën e Aroniafarm – prodhuesi kryesor i fidanëve aronia NERO në botë.